دسته بندی موضوعی

رسوب زدایی تجهیزات

شبکه خدمات نوآوری بومرنگ به‌عنوان کارگزار تبادل فناوری یک شرکت متقاضی، در نظر دارد در زمینه رفع نیاز فناورانه "رسوب زدایی تجهیزات " با کلیه افراد و شرکت‌های توانمند برای رفع این مسئله، تعامل و همکاری نماید.

فرصت ها:
براساس پیشنهاد‌ها قابل‌مذاکره خواهد بود.
میزان سرمایه گذاری:
براساس پیشنهاد‌ها قابل‌مذاکره خواهد بود.
تماس جهت اطلاعات بیشتر:
02188398563 - 02188398543
پست الکترونیک:
Proposal@boomerangtt.com
پیشینه موضوع

 

یک موضوع مهم و تأثیرگذار در بازدهی بسیاری از دستگاه‌های صنعتی، مسئله انتقال حرارت (Heat Transfer) می‌باشد. در بسیاری از کاربردها بین دو سیال با دماهای متفاوت، فرآیند تبادل گرما توسط دیواره جامدی که دو سیال را از هم جدا می‌کند روی می‌دهد. وسیله‌ای که برای این تبادل بکار می‌رود مبدل حرارتی (Heat Exchanger) می‌گویند. در این مبدل‌ها موادی با ضریب انتقال حرارت بالا مانند آلومینیوم و مسی به‌صورت لوله و یا صفحاتی مسطح قرار داده می‌شود تا علاوه بر جلوگیری از اختلاط دو سیال، در مدت‌زمان کوتاهی انتقال حرارت لازم بین دو سیال صورت گیرد.

یکی از مهم‌ترین نکات در یک مبدل حرارتی میزان ضریب کلی انتقال گرماست. این ضریب بر حسب مقاومت‌های رسانشی و جابجایی بین سیالاتی که با دیوارهای مسطح و پوسته‌های استوانه‌ای از هم جدا شده‌اند بدست می‌آید.

رسوبی که روی سطوح وجود دارد می‌تواند مقاومت در برابر انتقال حرارت بین دو سیال را به مقدار زیادی افزایش دهد. این اثر را با وارد کردن مقاومت گرمایی اضافی به نام ضریب گرفتگی می‌توان در نظر گرفت و مقدار آن به دمای کارکرد، سرعت سیال و مدت کارکرد مبدل بستگی دارد. در صنعت جهت مبارزه با تشکیل این رسوبات از روش‌ها و مواد متفاوتی استفاده می‌شود که برخی از این مواد و روش‌ها در راستای جلوگیری از ایجاد رسوب، برخی جهت رسوب برداری و برخی جهت ایجاد لایه‌های نازکی برای محافظت از فلز جداره در مقابل خوردگی استفاده می‌گردد. رسوبی که بر روی لوله‌ها می‌نشیند به دلایلی چون کاهش انتقال حرارت بین دو سیالی، کاهش قطر لوله‌ها و در نتیجه کاهش دبی جریان سیالی درون لوله، افزایش میزان توان پمپ و کمپرسور جهت به جریان انداختن سیال، مضر می‌باشد.

 مضرات و مزایای رسوب

میزان رسوبی که بر روی لوله‌ها می‌نشیند نقشی حائز اهمیتی دارد. این رسوبات از لحاظی مضر و از لحاظ دیگر مفید می‌باشند. برخی از مضرات آن عبارت‌اند از:

کاهش سطح انتقال حرارت و در نتیجه کاهش ضریب انتقال حرارت بین دو سیالی درون مبدل حرارتی - کاهش قطر لوله‌ها و در نتیجه کاهش دبی جریان سیالی عبوری و افزایش سرعت در لوله‌ها - افزایش میزان توان پمپ و کمپرسور جهت به جریان انداختن سیال‌ها- کاهش راندمان کاری سیستم- خارج شدن سیستم از نقطه کاری طراحی شده برای سیستم و احتمال صدمه دیدن آن - اتلاف انرژی

برخی از مزایای رسوب عبارت‌اند از:

جلوگیری از ارتباط مستقیم بین سیالی و فلز جداره - کاهش خوردگی احتمالی فلز - جلوگیری از واکنش شیمیایی بین سیالی و فلز

 استراتژی‌های متفاوتی برای کنترل رسوب وجود دارد. افزایه‌هایی که به عنوان ممانعت کننده رسوب استفاده می‌شود می‌توان در حین کارکرد مبدل به کار گرفته شود. اگر متوقف کردن تشکیل رسوب امکان‌پذیر نباشد یک راه‌حل عملی خارج کردن رسوب است. تمیز کردن سطحی روشی است که می‌توان هم به صورت Online و هم به شکل Offline به کار گرفت. یکی از روش‌های متوقف کردن تشکیل رسوب و تمیزکاری سطحی به‌صورت Online استفاده از محلول‌های صنعتی می‌باشد. این محلول‌های صنعتی درواقع یک افزایه مؤثر در پیشگیری از ایجاد رسوب، محافظ خوردگی و تا حدودی رسوب بردار در مبدل‌های حرارتی و دیگر تجهیزات می‌باشد. از جمله راه‌حل‌های موجود دیگر نیز می‌توان به اسیدشویی و یا استفاده از واترجت اشاره کرد.

شرح نیاز فناورانه

 

در کارخانجات تولید محصولات لبنی، رسوب‌گذاری در تأسیسات معمولاً به انباشت مواد ناخواسته روی سطح تجهیزات گفته می‌شود. این مواد ناخواسته عموماً کربنات کلسیم‌ها و منیزیم‌ها هستند که به رسوبات آب و آهک نیز معروف‌اند. نقش رسوب‌گذاری در عملکرد تجهیزات به دو صورت زیر مشخص می‌گردد:

1- لایه رسوب دارای قابلیت انتقال حرارت پایین است. این لایه مقاومت در برابر انتقال حرارت را افزایش داده و اثر مبدل‌های حرارتی را می‌کاهد.

2- بر اثر رسوبات مقطع عبور سیال کاهش پیدا کرده و باعث افت فشار می‌گردد.

شکل زیر خط تولید شیر با سیستم هموژن کننده جزئی در این شرکت نشان می‌دهد:

 

شير ورودي به كارخانه ابتدا مي‌بايست نمونه‌برداري شده و توسط واحد آزمايشگاه مورد آزمون قرار گيرد در صورت مثبت بودن كيفيت شير، شير خام پذيرش شده و توسط پمپ به داخل مخازن انتقال مي‌يابد.

نمودار زیر نیز تحويل و آماده نمودن شير جهت توليدات مختلف را نشان می دهد:

مودار تولید شیر پاستوریزه در این شرکت لبنی به صورت زیر می باشد:

 

اصلی ترین هدف این شرکت از رسوب زدایی تاسیسات و تجهیزات صنعت غذایی، افزایش راندمان انرژی و کاهش مصرف آب در تاسیسات و تجهیزات می باشد.

 

فازهای اجرایی

حوزه های کلیدی موفقیت

رویکردهای غیر قابل قبول

 

  • استفاده از محلول‌های صنعتی اسیدی
  • استفاده از محلول‌های اسیدی خورنده و ترکیباتی که تأثیر مخربی بر تجهیزات و لوله‌ها دارند.
  • استفاده از روشی که منجر به متوقف کردن سیستم گردد
  • استفاده از روشی که تأثیر طول عمر تأسیسات و تجهیزات صنایع را کاهش دهد
رویکردهای قابل بررسی

 

(راه‌حل‌های پیشنهادی لزوماً محدود به پیشنهادهای زیر نخواهد بود)

  • استفاده از روش‌هایی که به عنوان ممانعت کننده رسوب استفاده گردد.
  • استفاده از روشی که منجر به کاهش مدت زمان اورهال گردد.
  • استفاده از روش‌هایی که منجر به محافظت تجهیزات در برابر خوردگی گردد.
  • استفاده از محلول‌های صنعتی با ماندگاری بالا
  • استفاده از روش‌های ساده بدون نیاز به بررسی و نظارت دقیق
  • استفاده از روش‌هایی که منجر به افزایش راندمان در بازه زمانی کوتاه‌مدت و یا میان‌مدت گردد.

کلیه فناوران، شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و سایر شخصیت های حقیقی و حقوقی فعال در این زمینه می توانند پیشنهادهای خود را از طریق سایت(روی لینک ارسال پاسخ در انتهای این صفحه کلیک کنید) یا پست الکترونیک Proposal@boomerangtt.com ارسال نمایند.

همچنین به منظور کسب اطلاعات بیشتر با شماره های  02188398563 - 02188398543 تماس حاصل فرمائید.

Poster 1