دسته بندی موضوعی

طراحی مکانیزم نظرسنجی

شبکه خدمات نوآوری بومرنگ به‌عنوان کارگزار تبادل فناوری یک شرکت متقاضی، در نظر دارد در زمینه رفع نیاز فناورانه "طراحی مکانیزم نظرسنجی" با کلیه افراد و شرکت‌های توانمند برای رفع این مسئله، تعامل و همکاری نماید.

فرصت ها:
براساس پیشنهاد‌ها قابل‌مذاکره خواهد بود.
میزان سرمایه گذاری:
براساس پیشنهاد‌ها قابل‌مذاکره خواهد بود.
تماس جهت اطلاعات بیشتر:
02188398563 - 02188398543
پست الکترونیک:
Proposal@boomerangtt.com
پیشینه موضوع

 

به منظور آگاهی از میزان رضایت مشتریان راه‌های بسیار زیادی برای انجام تحقیقات و جمع‌آوری اطلاعات وجود دارد، اما آسان‌ترین راه، اجرای نظرسنجی است. نظرسنجی و بازخورد رضایت مشتریان همواره از دغدغه‌های صنایع خدماتی در دنیا به شمار می‌رود. اینکه در چه زمان و چه مرحله‌ای از خدماتِ رضایت‌مندی مشتریان استفاده  شود ، امری بسیار مهم تلقی می‌شود . نظرسنجی می‌تواند به عنوان یک مصاحبه کوتاه یا بحث با افراد در مورد یک موضوع خاص تعریف شود.  نظرسنجی اغلب به معنی جمع‌آوری اطلاعات نیز تعریف می‌شود.  

به این منظور مهم‌ترین گام نحوه انجام نظرسنجی و زمان انجام آن می‌باشد. سیستم نظرسنجی به‌طور سنتی به صورت پرسشنامه‌ها و صندوق‌های انتقادات و پیشنهادات انجام می‌پذیرفت . به‌تدریج سیستم‌های الکترونیکی مثل کیت‌های الکترونیکی از پیش طراحی‌ شده، سیستم‌های ARS  به صورت ریموت‌های طراحی شده با تکنولوژی رادیویی و برنامه‌هایی برای موبایل‌های هوشمند و تلویزیون‌های اتاق مشتریان هتل‌ها مورد استفاده قرار گرفته‌اند. به‌طور مختصر به تشریح بعضی از این سیستم‌های نظرسنجی می‌پردازیم:

دستگاه‌های رأی‌گیری الکترونیک:

جعبه‌های ثابت رأی‌گیری هستند که به تعداد محدودی سؤال و با فشردن دکمه به تعداد محدودی گزینه پاسخ می‌دهند که معمولاً در جهت ابراز رضایت کلی و نارضایتی کلی با جواب‌های خوب، متوسط و ضعیف به جمع‌آوری بازخورد مشتریان در محل مورد نظر می‌پردازند.

سیستم رأی‌گیری هوشمند ARS:

با اتصال رادیویی به یک لپ‌تاپ یا کامپیوتر توسط یک گیرنده قابل‌حمل و یک خروجی USB و یک دستگاه کوچک جیبی فرستنده جهت ارسال پاسخ‌ها به کامپیوتر عمل می‌کند. نیاز به روشن بودن یک کامپیوتر ، استفاده همیشگی از نرم‌افزار پاورپوینت از نقاط ضعف سیستم می‌باشد اما تحلیل‌های نهایی توسط سیستم سنجش آماری قوی ارائه می‌نماید. بزرگ‌ترین نقطه‌ضعف این سیستم برای کاربرد در هتل‌ها بسته و باز کردن برنامه‌ پاورپوینت به ازای هر رأی‌گیری توسط مشتری خواهد بود. همچنین این سیستم دارای قابلیت تایپ نیز نمی‌باشد.

 

سیستم‌های TOUCH STAND :

 

با قرار دادن یک تلویزیون لمسی بر روی یک استند با ایجاد جاذبه بصری ، قابلیت جابجایی، تایپ، اتصال به سیستم CRM و تمامی مشکلات پیش روی سیستم‌های قبلی را برطرف و راه‌حلی کامل جهت رأی‌گیری و جذب مشتری در ارائه پاسخ صادقانه در زمان و مکان مناسب به وجود می‌آورد.همچنین با قابلیت برنامه‌نویسی به دلیل سیستم‌عامل موجود و MINI-PC نصب شده می‌توان استفاده‌های گونان دیگری را نیز از قبیل ارائه‌ امکانات و برنامه‌های متنوع هتل، نقشه شهر، نقشه داخلی هتل و حتی بازی‌ها و سرگرمی‌های گوناگون نیز بهره برد.

شرح نیاز فناورانه

 

به دلیل اهمیت بالای رضایت مشتری، در سیستم‌های مدیریتی روز دنیا به منظور افزایش نقاط جذاب و قابل اهمیت برای مشتری، هدف‌گذاری و استراتژی‌های سازمانی و دریافت بازخورد برای جلوگیری از تکرار اشتباهات و پیشگیری از آن‌ها ، کسب اطلاعات و نظرسنجی از مشتریان از مباحث حیاتی سازمان‌ها می‌باشد. بر این اساس یکی از هلدینگ‌های گردشگری بزرگ کشور که دارای مجموعه هتل‌های متعدد در نقاط مختلف کشور می‌باشد، به منظور آگاهی از میزان رضایت مشتریان و همچنین نظرات آن‌ها در مورد نوع و نحوه ارائه خدمات توسط این مجموعه هتل‌ها ، نیاز به یک سیستم نظرسنجی دارد.

مهم‌ترین نکاتی که از نظر مدیران این هتل‌ها در گرفتن بازخور از سمت مشتریان باید مورد توجه قرار گیرد،  به شرح زیر می‌باشد:

 • نظرسنجی از مشتریان واقعی (افرادی که از خدمات و محصولات سازمان استفاده نموده‌اند)
 • نظرسنجی در زمان مناسب – در زمان ارائه خدمات و بلافاصله پس از ارائه خدمات
 • نظرسنجی در مکان مناسب - در مکان ارائه خدمات و در حضور مسئولین مربوطه
 • ثبت دقیق نیازهای مشتری با استفاده از سؤالات هدفمند

بهترین راه برای کسب اطلاعات، بازخورد برنامه و طرح‌های اجراشده و همچنین بهبود برنامه، نظرسنجی است . در محیط رقابتی که صنعت هتلداری با آن مواجه هست، مهم‌ترین مزیت رقابتی هر هتل می‌تواند سطح رضایتمندی مشتریان باشد که به فراخور این مطلب، جایگاه بازخورد و نظرسنجی امری مهمی تلقی می‌شود.

مراحل نظرسنجی

 این فرآیند شامل پنج مرحله مجزا می‌باشد. شکل زیر فرآیند طراحی و پیاده‌سازی یک نظرسنجی را نشان می‌دهد:

فازهای اجرایی

حوزه های کلیدی موفقیت

رویکردهای غیر قابل قبول

 

 • اختصاص دادن اپراتور برای ثبت اطلاعات نظرسنجی
 • سیستم‌هایی که به صورت کیت‌های الکترونیکی و ریموت‌ها هستند (به دلیل اینکه نیاز به سیستم سخت‌افزاری مجزا دارند و همچنین نیاز است که اپراتور عملیات گزارش‌گیری را انجام دهد)
 • استفاده از کیوسک‌های متداولی که در نقاط مختلف قرار می‌گیرد و نمی تواند عملی و کاربردی باشد. (چرا که میهمانان تمایل ندارد برای اعلام نظراتشان به سیستم های سخت‌افزاری مراجعه نمایند که در محل‌های نامناسب تعبیه شده است)
موارد مورد نیاز در پیشنهادات

کلیه موارد زیر در طرح ارائه‌شده باید مشخص شوند:

 • تشریح کلیه مراحل فنی.
 • تشریح خروجی ­های حاصل از فرایند.
 • جدول زمان‌بندی و مراحل اجرای روش موردنظر.
 • هزینه­ های موردنیاز برای اجرای طرح.
 • توصیف تیم/ سازمان (رزومه علمی و اجرایی تیم یا فرد)

کلیه فناوران، شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و سایر شخصیت های حقیقی و حقوقی فعال در این زمینه می توانند پیشنهادهای خود را از طریق سایت(روی لینک ارسال پاسخ در انتهای این صفحه کلیک کنید) یا پست الکترونیک Proposal@boomerangtt.com ارسال نمایند.

همچنین به منظور کسب اطلاعات بیشتر با شماره های  02188398563 - 02188398543 تماس حاصل فرمائید.

Poster3