دسته بندی موضوعی

شناسایی والد دام

شبکه خدمات نوآوری بومرنگ به‌عنوان کارگزار تبادل فناوری یک شرکت متقاضی، در نظر دارد در زمینه رفع نیاز فناورانه"شناسایی والد دام " با کلیه افراد و شرکت‌های توانمند برای رفع این مسئله، تعامل و همکاری نماید.

فرصت ها:
براساس پیشنهاد‌ها قابل‌مذاکره خواهد بود.
میزان سرمایه گذاری:
براساس پیشنهاد‌ها قابل‌مذاکره خواهد بود.
تماس جهت اطلاعات بیشتر:
02188398563 - 02188398543
پست الکترونیک:
Proposal@boomerangtt.com
پیشینه موضوع

 

امروزه انجام تست ژنومیک برای تشخیص والدین دام‌ها، اقدامی معمول در صنعت پرورش دام در کشورهای پیشرفته می‌باشد. هرچند یکی از معایب اولیه این تکنولوژی گران بودن انجام آن بوده است ولی پیشرفت تکنولوژی و افزایش تقاضا برای انجام آن، موجب کاهش روزافزون هزینه انجام این تست شده است.

در حال حاضر برای مشخص بودن پدر بزغاله‌ها در واحدهای صنعتی نیاز است که هنگام جفت‌گیری، بزهای ماده دسته‌بندی شوند و از یک بزِ نر در یک جایگاه برای یک دوره مشخص به منظور جفت‌گیری استفاده نمود. این عمل ضمن نیاز به امکانات دسته‌بندی بزها در گروه‌های مختلف راندمان باروری بخصوص در بزهای نر جوان را پایین می‌آورد.

در روشی که در کشورهای پیشرو از آن استفاده می‌شود، بزهای نر در گله‌های بزهای ماده در فصل مشخص رهاسازی می‌شوند و بعد از تولد بزغاله‌ها با استفاده از روش تست ژنومیک یا تشخیص‌های آزمایشگاهی، اقدام به شناسایی پدر واقعی بزغاله می‌کنند و در ثبت مشخصات بزها اعمال می‌نمایند.

شرح نیاز فناورانه

 

در واحدهای دامپروری راندمان تولیدمثلی بزها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. با توجه به اینکه این شرکت متقاضی، اقدام به احداث بزرگ‌ترین واحدهای صنعتی بز شیری در کشور نموده است در نظر دارد برای افزایش راندمان باروری در گله‌ها از تعداد بالاتری بزِ نر استفاده کند. همچنین به سبب عدم انجام تست DNA در داخل کشور و هزینه‌های بالای انجام آن در خارج از کشور به نظر می‌رسد انجام این تست توسط تیم‌های داخلی کمک شایانی به صنعت پرورش بز (و شاید سایر گونه‌ها) کشور و انجام اقدامات اصلاح نژادی داشته باشد.

 

شکل 1) تصویری از بزهای این واحد دامپروری

باید اشاره کرد که هدف این پروژه ارزش‌گذاری کل ژنوم نمی‌باشد و تنها تشخیص پدر از بین چندین پدر موجود در بزهای گله مدنظر است، لذا انجام کامل تست ژنومیک لازم نمی‌باشد. البته انتظار می‌رود اجرای این تشخیص با استفاده از کیت‌های آزمایشگاهی در مزرعه یا تشخیص در آزمایشگاه‌هایی صورت پذیرد که نیاز به امکانات پیشرفته‌ای برای قرائت ژنوم نداشته باشد.

با انجام این آزمایش انتظار می‌رود حدود 10 الی 15 درصد افزایش باروری در مقایسه با جایگزینی با جفت‌گیری گروه‌بندی برای هر بز نر را در پی داشته‌ باشد. نظر به اینکه شجره برای واحدهای پرورشی صنعتی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد، وجود کیت‌های تشخیص شجره و یا امکان تشخیص پدر از بین پدران گله با آزمایش‌های سهل و ارزان برای واحدهای صنعتی پرورش بز باعث امکان افزایش قابل‌ملاحظه گیرایی در آبستن کردن بزها می‌شود.

فازهای اجرایی

حوزه های کلیدی موفقیت

رویکردهای قابل قبول

 

راه‌حل‌های پیشنهادی برای حل مسئله:

(راه‌حل‌های پیشنهادی لزوماً محدود به پیشنهادهای زیر نخواهد بود)

  • آزمایش‌های تشخیصی با استفاده از نمونه‌های خون، مو، بافت و غیره
  • آزمایشگاه‌های معمول با قابلیت شناسایی والد دام
موارد مورد نیاز در پیشنهادات

کلیه موارد زیر در طرح ارائه‌شده باید مشخص شوند:

  • تشریح کلیه مراحل فنی.
  • تشریح خروجی ­های حاصل از فرایند.
  • جدول زمان‌بندی و مراحل اجرای روش موردنظر.
  • هزینه­ های موردنیاز برای اجرای طرح.
  • توصیف تیم/ سازمان (رزومه علمی و اجرایی تیم یا فرد)

کلیه فناوران، شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و سایر شخصیت های حقیقی و حقوقی فعال در این زمینه می توانند پیشنهادهای خود را از طریق سایت(روی لینک ارسال پاسخ در انتهای این صفحه کلیک کنید) یا پست الکترونیک Proposal@boomerangtt.com ارسال نمایند.

همچنین به منظور کسب اطلاعات بیشتر با شماره های  02188398563 - 02188398543 تماس حاصل فرمائید.

photo 2017 11 22 13 08 38